Het is vandaag zeventig jaar geleden dat “The Kraken Wakes”, het boek van John Wyndham, is verschenen. Ik heb het boek zelf in mijn bezit gehad in Nederlandse vertaling met een titel die ik me nu niet meer herinner, wat ook niet te verwonderen is, aangezien hij in de verste verte niet op de Engelse titel leek (“Wij kwamen erdoor” geloof ik). De Amerikanen begrepen de titel trouwens ook niet blijkbaar, want daar werd het boek uitgegeven als “Out of the deeps” (en met vele aanpassingen). Ik was in de jaren zeventig een grote fan van Wyndham (begonnen met “The day of the Triffids”) en heb het boek dan ook gelezen, maar ik herinner er mij geen fluit meer van. En wat doet een mens dan? Hij vraagt het aan chatgtp natuurlijk!

“The Kraken Wakes” vertelt het verhaal van een buitenaardse invasie vanuit de diepten van de oceanen. De buitenaardse wezens, die bekend komen te staan als “zeemonsters” of “krakens”, lanceren een reeks aanvallen op de mensheid, waarbij ze kuststeden aanvallen en wereldwijde communicatie- en transportsystemen verstoren. De roman verkent de reacties van de personages, met name een journalistiek echtpaar genaamd Mike en Phyllis Watson, terwijl ze getuige zijn van en verslag uitbrengen over de escalerende crisis.

John Wyndham, geboren als John Wyndham Parkes Lucas Beynon Harris, was een Britse auteur die bekend stond om zijn bijdragen aan de sciencefictionliteratuur. Zijn werken onderzochten vaak thema’s van post-apocalyptische werelden en de impact van technologie op de samenleving. Enkele van zijn andere bekende romans zijn “The Day of the Triffids”, “The Chrysalids” en “The Midwich Cuckoos” (dat later werd verfilmd als “Village of the Damned”).

Alweer nogal flauw dus, vandaar dat ik er zelf maar zal aan toevoegen dat het boek een hernieuwde belangstelling kent omdat het een stijging van de zeespiegel voorspelt, wat met de opwarming van de aarde opnieuw een issue is geworden. De titel refereert overigens aan “The Kraken”, een sonnet van Alfred Tennyson.

Ronny De Schepper

Plaats een reactie

Deze site gebruikt Akismet om spam te bestrijden. Ontdek hoe de data van je reactie verwerkt wordt.