Het is vandaag negentig jaar geleden dat de Italiaanse sopraan Claudia Muzio is overleden.

Ze werd geboren op 7 februari 1889 in Pacia als dochter van een operaregisseur. Haar moeder, Giovanna Gavirati, was koorzangeres. Het gezin bracht tijdens haar jeugd dan ook veel tijd door met optredens in operahuizen in heel Italië, maar ook in Covent Garden in Londen en de Metropolitan Opera in New York. Claudia Muzio arriveerde op tweejarige leeftijd in Londen, waar ze naar school ging en vloeiend Engels leerde spreken, voordat ze op zestienjarige leeftijd terugkeerde naar Italië.
Muzio maakte haar operadebuut in Arezzo (15 januari 1910) in de titelrol van Massenets “Manon” en ondanks haar jonge leeftijd maakte ze snel carrière in de Italiaanse operahuizen. Dit leidde tot debuten in La Scala in Milaan in 1913 (als Desdemona in Verdi’s “Otello”), in Parijs (als Desdemona) en in Londen in Covent Garden (als Puccini’s “Manon Lescaut”) in 1914. Ze bleef in Londen om andere rollen te zingen, waaronder Mimì en Tosca (beide met Caruso). Ze werd in december 1916 uitgenodigd voor de Metropolitan Opera in New York (voor “Tosca”) en was zo succesvol dat ze er zes jaar achtereen bleef optreden. Het was in de Metropolitan Opera dat Muzio de rol van Giorgetta creëerde in “Il tabarro”, tijdens de wereldpremière van Puccini’s drieluik “Il trittico” op 14 december 1918.
Ze zong alle belangrijke Verdi- en Puccini-rollen en verder specialiseerde ze zich in het verisme. Niet alleen haar stem toont een treffende gelijkenis met Maria Callas (b.v. in “Al fondo del mar”), zij is ook een voorloopster wat de dramatische interpretatie betreft. In een tijd dat belcanto nog voorop stond, legde zij reeds drama en pathos in haar vertolkingen, hoewel haar optredens soms werden bekritiseerd vanwege het overmatige gebruik van dynamische extremen. In haar latere jaren kreeg Muzio te maken met financiële problemen. Ze verloor geld door de extravagantie van een manager/vermeende minnaar en vervolgens door de beurskrach van Wall Street. In 1929 trouwde ze met Renato Liberati, die zeventien jaar jonger was dan zij. In 1930 kreeg ze gezondheidsproblemen, maar ze bleef zingen en opnemen. Op 24 mei 1936 overleed ze na een kort ziekbed in een hotel in Rome aan wat officieel werd omschreven als hartfalen, op 47-jarige leeftijd.

Ronny De Schepper (op basis van Wikipedia)

Plaats een reactie

Deze site gebruikt Akismet om spam te bestrijden. Ontdek hoe de data van je reactie verwerkt wordt.