Fons Mariën gaf vier sterren aan Eigen planeet eerst van Roxane van Iperen

Om te weten waarover ‘Eigen planeet eerst’ gaat moet je vooral naar de ondertitel kijken: Waarom onze democratie geen antwoord heeft op het grootste vraagstuk van deze tijd. Dat “grootste vraagstuk” is volgens de auteur de klimaatopwarming. Maar het boek gaat dus vooral over de democratie en over de autoritaire tendensen die van de democratie een ware Alt-democratie maken. Een soort alternatieve democratie, zoals de zgn. illiberale democratie.
De auteur munt dit begrip, naast Alt-media en Alt-finance naar analogie met Alt-right.
Ze maakt vooral een onderscheid tussen een globaal systeem en een lokaal systeem. Het lokale systeem is hoe de meeste burgers werken en leven, in het globale systeem gaat het om internationale bedrijven, het outsorcen van bedrijven, internationale instellingen en de daarmee verbonden mensen, inclusief een aantal politici die vooral op het wereldforum spelen. Beide systemen hebben weinig raakpunten.
Roxane van Iperen merkt ook op dat de last van het klimaatprobleem vooral op de schouders van individuele burgers (als consument) wordt gelegd: eet jij nog vlees, ga je nog met het vliegtuig op vakantie en dergelijke vragen die de consument belasten.
Dit essay van zo’n 160 bladzijden bevat veel interessante bedenkingen over de problemen van de hedendaagse (westerse) maatschappij en is daarom zeer lezerswaardig.

Fons Mariën

Plaats een reactie

Deze site gebruikt Akismet om spam te bestrijden. Ontdek hoe de data van je reactie verwerkt wordt.