Fons Mariën gaf vier sterren aan Wat je moet weten om het Midden-Oosten te begrijpen van Koert Debeuf…
De titel van dit boek verklaart al veel. De auteur, Koert Debeuf, is professor internationale politiek en Midden-Oosten aan de VUB. Hij woonde van 2011 tot 2016 in Egypte en bezocht het Midden-Oosten intensief. Met dit boek schreef hij een geschiedenis van het Midden-Oosten, die heel verhelderend is om de hedendaagse conflicten in de regio te begrijpen. De nadruk ligt op alles wat er gebeurd is na de invasie van Napoleon in Egypte (1798). De westerse inval maakte grote indruk in de landen van het Midden-Oosten omdat zo duidelijk werd dat ze een grote achterstand hadden op het Westen, niet het minst in militaire zin.
Ik kan hier niet alles samenvatten. Maar als je je geheugen wil opfrissen of voor het eerst wil kennis maken met de Balfour-verklaring, het Sykes-Picot-akkoord, het Ottomaanse rijk dat opgevolgd werd door het Turkije van Atatürk, het Egypte van Nasser, het ontstaan van Israël, de oorlogen tussen Israël en de Arabische buurlanden, de PLO enzoverder, dan moet je dit boek lezen. Uiteraard vertelt de auteur de geschiedenis tot op heden, dus met inbegrip van de Arabische lente in 2011 en de gevolgen sindsdien.
Dit is een historisch werk dat niet alleen up-to-date is maar ook heel leesbaar en verhelderend. Een goed werk om de achtergronden van talrijke conflicten van vandaag (Syrië, Israël-Palestina, Hezbollah enzoverder) te doorgronden en dus beter te begrijpen. Kortom: zeer aan te bevelen!
Fons Mariën